5.sınıf fen bilimleri 1.dönem 1.yazılı soruları 2016-2017

2016-2017  EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 5. SINIF 1. DÖNEM 1. YAZILI SINAVI

 

SORULAR

1.Ahmet bisikletten düşerek dizini yaraladı. Ahmet, yaralarının daha hızlı iyileşmesi için hangi besinleri tüketmelidir? Neden? (5 PUAN)

 

2- Ameliyat olan Ayşe’ye doktor kanının çabuk pıhtılaşmadığını ve kanın daha hızlı pıhtılaşması için bazı besinleri daha fazla tüketmesini söylüyor. Doktor, Ayşe’ye hangi besinleri daha fazla tüketmesi gerektiğini söylemiş olabilir? Neden? (5 PUAN)

 

3.mustafa’nın dedesi: Gençken gözlerim çok iyi görüyordu. Birkaç yıl evvel, alacakaranlık ve loş ışıkta etrafındakileri görmekte zorlanıyorum. Son günlerde alacakaranlıkta veya loş ışıkta etrafımdakileri daha da zor görüyorum. Yoksa tamamen kör mü olacağım?

Doktor: Şikâyetleriniz halk arasında tavukkarası olarak bilinen gece körlüğüne yakalanmış olabileceğinizi gösteriyor. Bu rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olması için ………,………..,……….. ve ………… gibi besinleri tüketmenizi öneriyorum.

Doktor, Mustafa’nın dedesine ne amaçla, hangi besinleri önermiş olabilir? (5 PUAN)

4- kontrolleri sırasında doktoru Hakan’a bol bol güneşe çıkmasını ve balık yağı tüketmesini önermiş. Doktorun bu önerisinin sebebi ne olabilir? (5 PUAN)

 

5- Kilolu bir çocuk olan Merve, fazla kilolarından kurtulmak ve daha sağlıklı olmak istemektedir. Bunun için öğünlerinden ekmek, makarna ve pilav gibi besinlerden hiç yememeye, bunların yerine sadece meyve ve sebze yemeye kara vermiş. Merve’nin bu kararını dengeli beslenme açısından değerlendiriniz? (5 PUAN)

 

6- Ayşe:’ Mahallemizde oturan Faruk Amca uzun süredir hastaydı. Doktor; hastalığının sebebinin sigara olduğunu, bu yüzden sigarayı bırakması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine sigarayı bırakmak için çok uğraştı ama başaramadı. İki yıl sonra da sigara yüzünden bir bacağını kaybetti.’ Ayşe’nin anlattığı bu olayı incelediğimizde, bu olaydan çıkarmamız gereken dersler nelerdir? (5 PUAN)

 

7- sihirli bir okul otobüsüyle fen öğretmenleri Burcu ile sindirim sistemi gezisine çıkan 5-A sınıfı bu gezi boyunca sırasıyla hangi organ ve yapılara giderler? (5 PUAN)

 

8- Murat , fen bilimleri öğretmeni Burcu ‘nun verdiği ödevi yapmak gün boyunca yediği besinleri bir kağıda yazmış ve onları besin türlerine göre ayırmış. Sizde Murat’a ödevinde yardım ederek aşağıda Murat’ın yediği besinleri içeriklerine göre ayırınız. (5 PUAN)

Kahvaltı: bal, tereyağı, peynir, yumurta, domates

Öğle: makarna, et, portakal

Akşam: balık, yeşil sebze, ceviz

YAZILININ TAMAMINI İNDİR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.